RozHovory prekvapili
Druhý polrok školského roka 2021/2022 boli starší žiaci zapojení do mediálneho projektu s názvom RozHovory. Stretávali sa so zaujímavými obyvateľmi nášho sídliska a rozprávali sa o rôznych témach, ich práci a životnej ceste, ktorú podstúpili. Šiestaci, siedmaci a ôsmaci medzi sebou privítali majstra sveta v mushingu, majsterku Slovenska vo fitness, policajta, záhradného architekta, pani riaditeľku i hudobníkov.

Názov projektu, RozHovory, naznačuje, že bol šitý na vyučovanie mediálnej výchovy. V našej škole sa ´mediálka´ učí vyše desať rokov a práve pani učiteľka Rapčan Štrompová stále vymýšľa, ako ju spestriť. "Áno, cieľom projektu bolo obohatiť vyučovanie mediálnej výchovy o tú praktickú časť a takpovediac prácu v teréne, ale má aj iné, skryté zámery. Veď si spomeňte na organizáciu tých rozhovorov, ktoré ste vy sami absolvovali," pripomína nám pani učiteľka.
Spomíname si veľmi dobre. Prvý, s majstrom sveta v mushingu, Tomášom Hockickom a jeho dcérou Lujzou bol síce dobre zorganizovaný, ale akosi sme sa nevedeli rozbehnúť s otázkami. Našťastie, respondenti boli výreční a Lujza predviedla niekoľko neuveriteľných kúskov s oboma psími fešákmi, Indigom aj Rúfusom. Druhý rozhovor vyšiel na jednotku, boli sme spokojní. S pani riaditeľkou sme si podebatili nielen o jej profesii a povinnostiach, ale aj o umení, móde, bylinkárstve, chove zvierat a dá sa povedať, že o všetkom. A boli sme prekvapení ako dobre sa s ňou rozpráva a koľko toho vie. A čo presne znamená organizovať RozHovory? Nuž, pripraviť ich tzv. od piky - pozvať hostí, vybrať vhodný priestor a upratať ho, pripraviť si moderovanie rozhovorov, odmoderovať si podujatie, kúpiť pre hosťa pozornosť, postarať sa o prítomnosť školských médií, nakrútiť a nakoniec prepísať celý rozhovor a upraviť ho do knižnej podoby. Celkom dosť. Je to výzva pre všetkých. "Nakoniec ste to zvládli bravúrne, môžete byť spokojní. A ja som na vás hrdá," ocenila nás pani učiteľka a my sa už tešíme na knihu.

Výstupom všetkých rozhovorov bude kniha RozHovory so všetkými hosťami, ktorí našu školu navštívili. Snažili sme sa o rôznorodosť záujmov a záľub hostí, aby sa dobre čítala. Každý hosť navštívil inú triedu, pri posledných sa už spájali aj rôzni žiaci z rôznych ročníkov, ktorí chceli prísť. V knihe, ktorá vyjde v septembri, si budete môcť prečítať rozhovor so spomínaným majstrom sveta v mushingu, kynologičkou Lujzou, majsterkou Slovenska vo fitness, policajtom, hudobníkom, pani riaditeľkou, záhradným architektom, pilotkou bezmotorového lietadla či starostom Furče. A ešte krátke rozhovory s našimi učiteľmi, ktoré vznikali v čase tréningov na tieto veľké, knižné. Bude čo čítať a najlepšie na tom je, že títo respondenti sú všetko obyvatelia nášho sídliska. Môžeme ich stretnúť v obchode, na ihrisku, v škole. Žiadne umelo vytvorené celebrity, ale ľudia, ktorí pracujú, učia sa a bojujú za svoje sny. A to je na tom všetkom najlepšie. Pretože sú na dosah a inšpirujú.
Polrok ubehol ako voda. Ako to už býva, v tom najlepšom musíme skončiť. Keď sme sa naučili zhovárať, nielen klásť pripravené otázky, prišiel jún. Ale naše vedomosti ostávajú. Naučili sme sa počúvať, diskutovať, rozprávať sa a mnohí uvažujú, že si vyskúšajú nové hobby alebo pôjdu za svojím snom. Pani riaditeľka nás napríklad inšpirovala k návšteve galérie a k zorganizovaniu módnej prehliadky v škole. A to je len malý zlomok z toho, čo nám projekt doniesol. V jari sme sa zoznámili so skutočnými redaktormi vychyteného magazínu Touch IT v Bratislave, niektorí chalani chytili chuť písať recenzie o technike a opäť sme sa stretli s našou známou Janou z reklamnej agentúry.

Tieto projektové zážitky a vydanie knihy, ako nám prezradila pani učiteľka Rapčan Štrompová, podporila Karpatská nadácia. A teda presnejšie projekt Rozhovory sa uskutočnil vďaka podpore Nadačného fondu Magenta Life spravovaného Karpatskou nadáciou. Mimochodom, pri tvorení veľkoplošných plagátov sme sa zoznámili aj s logom nadácie a naučili sa základy tvorenia a umiestňovania log na plagátoch a materiáloch.

Ďakujeme za skvelé zážitky. A tešíme sa už teraz na vydanie knihy RozHovory v septembri.
Nelka a Emmka, 7.A
foto: archív ARŠ